Jak powstają bombonierki?

Jak powstają  bombonierki?

Każdy z pewnością otrzymał kiedyś bombonierkę. Najczęściej wręcza się je na różne uroczystości, urodziny, imieniny, jubileusze, czy również wtedy, kiedy chce się komuś podziękować.

Obecnie na rynku jest całe mnóstwo bombonierek. Różnią się od siebie kształtem opakowaniem oraz smakami. Nie wystarczy ładne opakowanie. Liczy się przede wszystkim smak. Bombonierki powinny być świeże i pachnące. Jak powstają takie pyszne pralinki?

Nazwa bombonierka wywodzi się z z języka francuskiego. Pochodzi od słowa bonbon które oznacza po prostu „cukierek”. Bombonierka jest więc zestawem cukierków, czekoladek w różnych smakach oraz kształtach. Wszystkie one zapakowane są w ozdobne pudełeczko.

Pierwszą taką bombonierkę wyprodukowano około 1866 r. Był to produkt luksusowy, niedostępny dla przeciętnej ludności. Dzisiaj są już szeroko dostępne. Są niemal w każdym sklepie spożywczym Ich ceny są zróżnicowane, tak aby każdy mógł sobie pozwolić na pudełko tych pyszności.

Ci którzy nie lubią zaskoczenia z reguły czytają skład poszczególnych czekoladek. Znajduje się on najczęściej na spodzie opakowania. Inni natomiast wolą brać w ciemno i zdać się na los. Przyjemność sprawia im odkrywanie smaków. Nie wiadomo jaki smak niesie ze sobą dana czekoladka, albo zachwyci, albo nie. Jedzenie bombonierek wywołuje tyle emocji.

Bombonierki powstają oczywiście z czekolady. Potrzebna jest nadzienie i płynna czekolada aby to wnętrze oblać i je skryć. Bombonierki mogą powstawać z czekolady gorzkiej, deserowej, mlecznej oraz rzadziej białej. Czasem biała czekolada stanowi jedynie mały dodatek do pralinki. Nie zawiera ona bowiem miazgi kakaowej więc przez niektórych w ogóle nie uznawana jest za czekoladę, choć lubiana jest podobnie jak inne.

Z płynnej czekolady tworzona jest skorupka. Uzyskuje się ją poprzez właśnie czekolady do specjalnej formy. Do tej powstałej skorupki z czekolady wlewa się nadzienie, które jest często tajemnicą firmową. Mogą to być różne kremy tłuste i pomady. W kremach pomadowych głównym składnikiem jest woda zmieszana z mlekiem w proszku oraz tłuszczem i odpowiednimi aromatami. Natomiast kremy tłuste mają w składzie tłuszcz, cukier i mleko w proszku. Oczywiście są również aromaty. W przypadku czekoladek z wiśnią zamiast nadzienia do skorupki wkładana jest wisienka

Następnie zostaje już tylko zalepienie denka czekoladki i jej odpowiednie schłodzenie.

Gotowe pralinki przekazywane są do pakowania. Są one maszynowo bądź ręcznie wkładane w specjalne błyszczące wytłaczanki. Takie bombonierki wkłada się w kartonowe pudełeczko bądź metalową puszkę. Te ekskluzywne mogą również być pakowane w drewniane skrzyneczki. Całość jest zafoliowana dla zachowania odpowiedniej świeżości.

Taka właśnie bombonierka trafia na sklepowe półki i jest gotowa do kupienia. Z reguły termin przydatności do spożycia wynosi około 9 do 12 miesięcy.

Bombonierki nadają się idealnie na prezenty. Są eleganckie i mile widziane. Warto wybierać te dobre jakości, aby sprawić przyjemność drugiej osobie. Jest to prezent pasujący niemal na każdą okazję.

cze